Sapore di Sole Fullkornsrismjöl - Glutenfritt Ekologiskt, 350 g

Utökar menyn för känsliga gourmeter

39 kr

(111 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 350 g

Bara 6 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Mjölalternativ med mild smak
  • Perfekt för bakning och bindning
  • Extra fint stenmalet & glutenfritt

Ofta köpt tillsammans med Govinda Ayurvedisk Ghee Ekologisk, 420 g

Sapore di Sole Fullkornsrismjöl - Glutenfritt Ekologiskt, 350 g 39 kr (111 kr / kg)
Govinda Ayurvedisk Ghee Ekologisk, 420 g 189 kr (450 kr / kg)
Totalpris: 228 kr
Beskrivning

Om du ofta bakar och lagar mat glutenfritt är rismjöl ett utmärkt alternativ till konventionella mjölsorter: mjölet har en mycket mild smak och är därför lämpligt för både söta och salta bakverk. Det är också ett pålitligt förtjockningsmedel för soppa och sås. Denna variant får du till och med i fullkornskvalitet, naturligtvis från kontrollerad ekologisk odling; tack vare traditionell stenmalning i finaste pulverform!

Artikelnr.: XPI-EF-117663
Innehåll: 350 g
EAN: 8052286872712
Tillverkarnr.: 117663
Varumärke: Sapore di Sole
Kosthållning: Glutenfri
Produktegenskaper: Glutenfri
Förvaringsanvisning: Förvara svalt och torrt, Förvara svalt och torrt, skyddat från ljus.
Ingredienser

Fullkornsrismjöl[1]

  1. aus kontrolliert biologischem Anbau
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 1612 / 385 kj / kcal
Fett 2,8 g
  varav mättade fettsyror 0,1 g
Kolhydrater 81 g
  varav socker 1,3 g
Kostfiber 3,8 g
Protein 6,7 g
Salt <0,01 g
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Ansvarigt livsmedelsföretag: Effegi Srl, Via leopoldo di toscana 1/A, 1/B, 52048 , Alberoro, Italien, www.effegifood.com

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Sapore di Sole Fullkornsrismjöl - Glutenfritt Ekologiskt

5,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
2 (100%)
4 stjärnor
0 (0%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

2 recensioner

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder