Govinda Keltiskt Havssalt Grovt, 500 g

Grovkornigt havssalt från Bretagne för saltkvarn eller matlagning

80 kr

(160 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 500 g

Bara 2 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Handskördad & oraffinerad
  • Naturlig grå färg & struktur
  • Fri från tillsatser

Ofta köpt tillsammans med Govinda Ayurvedisk Ghee Ekologisk, 420 g

Govinda Keltiskt Havssalt Grovt, 500 g 80 kr (160 kr / kg)
Govinda Ayurvedisk Ghee Ekologisk, 420 g 189 kr (450 kr / kg)
Totalpris: 269 kr
Beskrivning

Detta grova Sel de Guérande utvinns för hand i Bretagne enligt en flera hundra år gammal tradition. Genom naturlig torkning på lerjord bevaras mineralerna och den karakteristiska smaken. Eftersom det varken tvättas eller raffineras förblir det en ren naturprodukt. Passar utmärkt i saltkvarn eller för att förhöja rätter precis före servering.

Artikelnr.: GOV-H660
Innehåll: 500 g
EAN: 4038507012260
Tillverkarnr.: H660
Varumärke: Govinda
Kosthållning: Vegansk, Vegetarisk, Glutenfri
Produktegenskaper: Vegansk, Vegetarisk, Glutenfri
Kan innehålla spår av: N - Sesamfrön, P - Lupiner
Förvaringsanvisning: Förvara svalt och torrt, skyddat från ljus.
Ingredienser

Meersalz

Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Ansvarigt livsmedelsföretag: Govinda Natur GmbH, Joseph-Monier-Straße 12, 67433, Neustadt an der Weinstraße, Tyskland, www.govinda-natur.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Govinda Keltiskt Havssalt Grovt

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder