Alnatura Tellerlinser, Eko, 400 g

Mångsidig ingrediens för många rätter

36 kr

(90 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 400 g

I lager från 06. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans måndag, 12. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Mild nötig smak
  • Ekologisk kvalitet
  • Enkel tillagning

Ofta köpt tillsammans med Alnatura Ekologiskt Basmatiris från Himalaya, 500 g

Alnatura Tellerlinser, Eko, 400 g 36 kr (90 kr / kg)
Alnatura Ekologiskt Basmatiris från Himalaya, 500 g 35 kr (70 kr / kg)
Totalpris: 71 kr
Beskrivning

Alnatura ekologiska tellerlinser kännetecknas av sin milda och nötiga smak samt krämiga konsistens. De passar utmärkt som tillbehör eller som ingrediens i mustiga grytor och soppor. Med en koktid på 25 till 30 minuter får du snabbt en god måltid.

Artikelnr.: XPI-MM-224053
Innehåll: 400 g
EAN: 4104420229617
Tillverkarnr.: 224053
Varumärke: Alnatura
Kosthållning: Vegansk, Vegetarisk
Produktegenskaper: Vegansk, Vegetarisk
Kan innehålla spår av: A - Gluten, F - Sojabönor, H - Nötter, N - Sesamfrön
Förvaringsanvisning: Förvara svalt och torrt
Ingredienser

linser[1]

  1. från ekologisk odling
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 1189 / 284 kj / kcal
Fett <0,5 g
  varav mättade fettsyror <0,1 g
Kolhydrater 36 g
  varav socker 4,2 g
Kostfiber 28 g
Protein 21 g
Salt <0,01 g
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Alnatura Tellerlinser, Eko