Alnatura Ekologisk Havre Crunchy, 750 g

Müsli specialitet tillverkad av fullkornsflingor

56 kr

(75 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 750 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Knäckigt bakat
  • Raffinerad med kokosflingor
  • Smakar gott i sig själv eller med mjölk & co.

Ofta köpt tillsammans med Alnatura Ghee Ekologisk, 180 g

Alnatura Ekologisk Havre Crunchy, 750 g 56 kr (75 kr / kg)
Alnatura Ghee Ekologisk, 180 g 95 kr (528 kr / kg)
Totalpris: 151 kr
Beskrivning

Alnatura Havre Crunchy består av knapriga, bakade fullkornsflingor av havre och vete och är perfekt som ett varierat mellanmål mellan måltiderna eller som en klassisk müslispecialitet med mjölk, yoghurt och co. Kokosflingor ger crunchy en extra exotisk touch.

Artikelnr.: XPI-MM-128784
Innehåll: 750 g
EAN: 4104420257146
Tillverkarnr.: 128784
Varumärke: Alnatura
Kosthållning: Vegansk, Vegetarisk
Produktegenskaper: Vegansk, Vegetarisk
Kan innehålla spår av: A - Gluten, E - Jordnötter, F - Sojabönor, G - Mjölk, H - Nötter, N - Sesamfrön, P - Lupiner
Förvaringsanvisning: Förvara svalt och torrt
Ingredienser

68 % Fullkorns havregryn[1], Vollrohrzucker[1], Solrosolja[1], Rissirap[1], Kokosflingor[1], 4 % Flingor av hela vetet[1], Extrudat av ris[1] (Rismjöl[1], Mjöl av kornmalt[1], Meersalz), Meersalz

  1. aus k.b.L.

Kan innehålla spår av mjölk, mandel, nötter och sesam.

Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 1867 / 446 kj / kcal
Fett 16 g
  varav mättade fettsyror 3,8 g
Kolhydrater 62 g
  varav socker 14 g
Kostfiber 8 g
Protein 9,6 g
Salt 0,28 g
Natrium 0,09 g
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Ansvarigt livsmedelsföretag: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Alnatura Ekologisk Havre Crunchy